Centrum Rehabilitacyjno Edukacyjnego dla Dzieci w Żywcu zostało powołane z dniem 30.09.2002r. jako odrębny samodzielny zakład Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu, jako placówka o specjalności rehabilitacji leczniczej w zakresie wrodzonych lub nabytych uszkodzeń i dysfunkcji narządu ruchu, słuchu, wzroku i mowy u dzieci, a również dodatkowo terapii psychoruchowej i edukacji dzieci upośledzonych lub opóźnionych umysłowo oraz autystycznych.
Centrum stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej stanowi przedsiębiorstwo, w którym podmiot leczniczy, czyli Fundacja Pomocy Dzieciom , wykonuje działalność leczniczą.
Centrum wpisane jest w rejestrze prowadzonym przez Wojewodę Śląskiego.
Wojewoda Śląski sprawuje kontrolę nad zakładem w zakresie określonym w art. 111 ustawy o działalności leczniczej.
Centrum stosowanie do art.82 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku z póź. zm. jest również prowadzony jako niepubliczna placówka oświatowa i jest wpisany do rejestru prowadzonego przez Starostę Powiatu Żywieckiego.
Centrum podlega Fundacji Pomocy Dzieciom w Żywcu.
Siedziba Centrum mieści się w Żywcu, ul. Witosa 3. Swoim zakresem Centrum obejmuje cały kraj, szczególnie woj. śląskie i małopolskie.
Cele działalności Centrum:
1. Zapobieganie występowaniu lub pogłębianiu się nieprawidłowości w rozwoju psychomotorycznym dziecka. Wczesne wykrywanie i terapia wad postawy u dzieci.
2. Pomoc dziecku w pełnym wykorzystaniu potencjału rozwojowego , jakim dysponuje w zakresie funkcji poznawczych , możliwości ruchowych , komunikacji i socjalizacji.
3. Wyzwalanie i wzmacnianie aktywności społecznej , poznawczej i komunikacji dziecka.
4. Pomoc dziecku w stopniowym osiąganiu coraz większej autonomii.
5. Przygotowanie dziecka z niepełnosprawnością do współżycia w grupie oraz do usamodzielnienia się. Integracja dzieci o specjalnych potrzebach z rówieśnikami i społeczeństwem.
6. Wspomaganie rodziców (prawnych opiekunów) w ich funkcjach wychowawczych i edukacyjnych, w szczególności poprzez organizowanie konsultacji, zajęć psychoedukacyjnych, warsztatów umiejętności i grup wsparcia
Zadania działalności Centrum:
1. Ustalanie wielospecjalistycznej diagnozy dotyczącej rozwoju psychoruchowego dziecka.
2. Opracowywanie i wdrażanie szczegółowego, wielospecjalistycznego kompleksowego programu postępowania w sferze psychicznej, ruchowej, społecznej i emocjonalnej rozwoju dziecka.
3. Prowadzenie indywidualnych i grupowych form terapii, rehabilitacji oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych i edukacyjnych.
4. Śledzenie rozwoju dziecka poprzez ponawianie diagnozy oraz aktualizację programów terapeutycznych
5. Realizowanie psychologicznych programów wsparcia rodziny dziecka niepełnosprawnego
6. Opracowywanie i realizowanie programów terapeutyczno- edukacyjno-profilaktycznych dla rodzin dzieci niepełnosprawnych
7. Informowanie rodzin o uprawnieniach i możliwych formach pomocy.
8. Opracowywanie narzędzi badawczych w zakresie zapotrzebowania, efektywności i poprawności działań oraz przeprowadzanie badań.
9. Rozwijanie społecznej świadomości i umiejętności podejmowania działań na rzecz poprawy zdrowia dzieci.
10. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji kadr realizujących programy terapeutyczne i edukacyjne Centrum