Sprzęt rehabilitacyjny i zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przysługują pacjentom ze schorzeniami narządu ruchu.
W przypadku dzieci sprzęt rehabilitacyjny jaki może być potrzebny w ich codziennym funkcjonowaniu i rehabilitacji możemy ogólnie podzielić na dwie grupy:
Zaopatrzenie ortopedyczne i środki pomocnicze wypisywane przez lekarza
Sprzęt rehabilitacyjny inny niż ww. zalecany przez lekarza, rehabilitanta, terapeutę
W przypadku zaopatrzenia ortopedycznego i środków pomocniczych wypisywanych przez lekarza ma zastosowanie Rozporządzenie Ministra Zdrowia i jego załącznik, który wymienia grupy przedmiotów ortopedycznych, mówi o tym jaki lekarz może wypisać poszczególny sprzęt, jakie dofinansowanie można uzyskać do niego ze środków NFZ oraz komu i na jaki okres przysługuje. W tej grupie znajdują się m.in. wózki rehabilitacyjne, foteliki dla dzieci, balkoniki, ortezy, gorsety ortopedyczne, buty ortopedyczne i inne:
Jeżeli sprzęt jest droższy niż limit pokrywany przez NFZ o dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą ubiegać się dodatkowo osoby niepełnosprawne (posiadające orzeczenie o niepełnosprawności) ze środków PFRON jakimi dysponuje PCPR:
Jeżeli dochód tych osób nie przekracza kwoty:
50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Zespół ds. Orzekania lub równoważne wydane przez inne organy.
Wysokość dofinansowania może wynosić:
do 100% udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny ustalonym na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli taki udział jest wymagany,
do 150% sumy kwoty limitu, o którym mowa w pkt.1, wyznaczonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz wymaganego udziału własnego osoby niepełnosprawnej w zakupie tych przedmiotów i środków, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
Druk wniosku znajduje się na stronie:
Jeśli pacjent chce zakupić inny sprzęt niż ten przepisywany przez lekarza np. materac, mata, piłki rehabilitacyjne, stepper, rower rehabilitacyjny, bieżnia itp. może również uzyskać do niego dofinansowanie ze środków PFRON w PCPR.
Warunki dofinansowania:
Jest to osoba niepełnosprawna (posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności) jeżeli:
przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
50% przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 pkt.4 ustawy o rehabilitacji zawodowej (…), na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej,
Zachodzi potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu,
Dofinansowanie do takiego sprzętu wynosi maksymalnie 60% jego wartości.
Druki wniosku i zaświadczenia lekarskiego można pobrać ze strony: